Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

GÖZ KAPAĞININ İÇE DÖNMESİ (ENTROPİON) / DIŞ DÖNMESİ (EKTROPİON)

GÖZ KAPAĞININ  İÇE DÖNMESİ ( Entropion)

Entropion, göz kapağının içe doğru dönmesiyle oluşan göz kapağı hastalığıdır. Daha çok alt kapaklarda olmakla birlikte üst göz kapaklarda da görülebilir. Doku içe döndüğünde kirpikler saydam tabakaya (kornea) sürtünmesi kornea iltihabı ağrı, devamlı sulanma ve görme azlığına neden olabilir.

Entropion Nedenleri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ve göz kapağı tendonlarında gevşeklik oluşması

Kapaklarda spazma neden olan durumlar

Kapak iç yüzeyinde yapışıklık yapan iltihabı durumlar

Entropion’un Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde yabancı cisim hissi, ışık hassasiyeti

Kızarıklık

Batma, yanma, sulanma,

Ağrı ve hatta bulanık görme

Entropion İçin Cerrahi Tedavi Nasıldır?

Operasyon lokal anestezi altında hastane ortamında yapılır. Operasyon için göz kapağı üzerinde kapağın katlandığı cilt kıvrımı kesi yeri olarak kullanılır. Göz kapağının içe doğru dönmesine neden olan patolojiye yönelik olarak cerrahi tedavi yapılır. Tendon gevşekliğinde sıkılaştırıcı tedavi, spazmın neden olduğu durumda spazma neden olan kas çıkarımı ya da kapak iç yüzey büzüşmesi olan durumlarda yamalı cerrahi tedaviler uygulanır. Operasyon süresi 1 saatin altındadır ve hastalar aynı gün taburcu edilebilir.

KAPAK DIŞA DÖNMESİ (Ektropion)

Ektropion göz kapağının dışa doğru dönmesi durumudur ve genellikle alt kapakta gözlenir. Özellikle alt kapaklarda olduğunda gözyaşının gözyaşı yolları ile burna aktarım yolu bozulduğu için; gözyaşının alt kapakta göllenmesine ve dışarı akmasına neden olabilir. Bu da hastaların devamlı olarak peçete veya mendil ile kapaklarını kurulamalarına ve kapak cildinde tahrişe neden olabilir. Devamlı dışa dönük duran bir kapakta fiziksel ve kuruma sonrası hücresel değişiklikler meydana gelir.

Ektropion Nedenleri Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi ve göz kapağı tendonlarında gevşeklik oluşması

Devamlı silmek ve kurulamak işlemi ile yapılan mekanik hasar

Kapak dış yüzeyinde travma ya da kitle nedeniyle oluşan çekintiler

Ektropionun Belirtileri Nelerdir?

Gözde yaş birikmesi nedeniyle aşırı sulama,

Batma, yanma, kızarıklık,

Işığa karşı hassasiyet

Yabancı cisim hissi.  

Ektropionun Cerrahi Tedavisi Nasıldır?

Operasyon lokal anestezi altında hastane ortamında yapılır. Operasyon için göz kapağı üzerinde kapağın katlandığı cilt kıvrımı kesi yeri olarak kullanılır. Göz kapağının içe doğru dönmesine neden olan patolojiye yönelik olarak cerrahi tedavi yapılır. Tendon gevşekliğinde sıkılaştırıcı tedavi, kapak dış yüzeyinde travma ya da kitle nedeniyle oluşan çekintiler mevcudiyetinde etkenin ortadan kaldırıldığı cerrahi tedaviler uygulanır. Operasyon süresi 1 saatin altındadır ve hastalar aynı gün taburcu edilebilir.