Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Katarakt Ameliyatı

Katarakt ameliyatı nedir? 

Görme kalitesinde düşüş, renklerde soluklaşma gibi şikâyetlerle ortaya çıkarak kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir tanımla buğulanmış bir pencerenin arkasından bakıyormuş gibi olmaktır. Katarakt ameliyatı, görme kalitesindeki azalma, renklerde soluklaşma gibi şikâyetleri olduğu zaman gereklidir.

Yaşlılık hastalığı olarak da bilinen katarakt, hayat kalitesini önemli etkileyen bir göz hastalığıdır. Çift görme, görmede bulanıklık gibi işaretlerle kendisini göstererek zaman içerisinde görme yetisinin azalmasına neden olmaktadır. Önceki yazılarda da vurguladığımız gibi bilinenin aksine kataraktın gözlük kullanımıyla veya ilaçlarla medikal bir tedavisi mümkün olmayıp tek çözümü cerrahidir.

Katarakt nasıl oluşur?

Katarakt, gözün merceğinde başlayan bir matlaşma ile kendini göstermektedir. Yani lenste saydamlığın azalması durumudur.

Hastalar tarafından kataraktın ilk belirtileri renklerin canlılığında ve görme kalitesinde ciddi bir azalma şeklinde tarif edilmektedir. Unutmamak gerekir ki; katarakt belirti ile gelen, kendini gösteren bir hastalıktır.

Kataraktın Nedenleri Nelerdir?

Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır. Yaşlılık dışında, travma, bazı ilaçlar ve diyabet hastalığı katarakta yol açtığı gibi üveit, göz tansiyonu gibi göz hastalıklarda da ikincil olarak gelişebilir. Ultraviyole ışınlarına çok maruz kalmak da katarakt gelişimini hızlandırır. Bebeklik ve çocukluk çağında katarakt görülebilir. Doğumsal kataraktlarda en önemli faktör annenin hamilelikte geçirdiği rahatsızlıklar, kullandığı ilaçlar, röntgen ışınlarına maruz kalmaktır.

Katarakt belirtileri nelerdir?

 • Uzak ve yakını görememe
 • Çift görme
 • Gözlüksüz yakını daha iyi görme
 • Bulanık ve puslu görme
 • Gözlük numaralarının sık değişmesi
 • Gece görüşünde azalma
 • Renklerde soluklaşma
 • Işıktan rahatsızlık
 • Araç kullanmada güçlük
 • Gazete, dergi, kitap okumada zorluk

Katarakt Türleri nelerdir?

 • Nükleer Katarakt: Nükleer katarakt ilk bakışta okuma mesafesinde görüşte geçici bir iyileşmeye neden olabilir. Ancak zamanla görüş daha da bulanıklaşır. Katarakt yavaşça ilerledikçe lens kahverengiye dönebilir. Bu durum renk tonlarını ayırt etmekte zorluğa neden olur.
 • Kortikal Katarakt:Kortikal katarakt, yavaş yavaş ilerler. Çizgiler merkeze doğru uzanır ve merceğin merkezinden geçen ışığa müdahale eder.
 • Posterior Subkapsüler Katarakt:  Posterior subkapsüler katarakt, sıklıkla okurken görüşünüze engel olur, geceleri ışıkların etrafında parlamalara neden olur. Diğer katarakt türlerine göre daha hızlı ilerleme eğilimi gösterirler.
 • Doğuştan Katarakt: Doğumsal katarakt, yeni doğan bebeklerde ve küçük yaşlardaki çocuklarda doğumsal olarak görülebilmektedir. Doğumsal katarakt (konjenital katarakt) doğumdan itibaren görülen, lensin saydamlığını kaybetmesidir. Doğuştan katarakt da hamilelik esnasında annenin geçirdiği bazı rahatsızlıklar, kullandığı ilaçların etkisi gibi farklı sebeplerin yanı sıra genetik de olabilir. Ayrıca doğuştan başlayıp çocuk yaşta ilerleyen katarakt türleri de vardır. Bebeklerin rutin muayenesi sırasında veya ailesinin gözlemi sonucu ışığı takip edememe, nesneleri izleyememe gibi şikâyetleriyle göz hastalıkları uzmanları tarafından teşhis edilir.

Katarakt ameliyat çeşitleri nelerdir?

Ameliyat esnasında kullanılan mercek çeşitleri monofokal, multifokal ve trifokal olarak isimlendirilir.

Katarakt ameliyatı olurken aynı anda gözlüklerden kurtulmak istiyorsanız Multifokal ve Trifokal mercek tercih edilmelidir. Astigmatizmayı düzelten mercekler de Trifokal Toric olarak adlandırılır.

Katarakt ameliyatı ne zaman gerekir? Kimler olmalıdır?

Görüşün net olmaması, puslu olması, ışığın fazla ya da yetersiz olduğu durumlarda görmenin daha fazla bozulması, renklerin daha solgun, daha az keskin olması, çift görme, ışıktan şikâyet etme ve kamaşma, gözlüksüz yakını daha iyi görme gibi belirtiler söz konusudur. Hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen kataraktın tedavi edilmesi gerekmektedir.

Katarakt dünyada tedavi edilebilen körlük nedenlerinin başında gelmektedir. Günümüz teknolojisiyle katarakt cerrahisinden elde edilen sonuçlar çok etkileyicidir. Katarakt cerrahisinde uygulanan yöntem fakoemülsifikasyondur. Anestezik damla ile uyuşturularak yapılan işlemde ultrason enerjisi kullanarak, kataraktlı lens fakoemülsifikasyon yöntemi ile alınır ve göze yapay göz içi mercek yerleştirilir. Fakoemülsifikasyon ameliyatı dikişsiz olup alanında uzman bir cerrah ile iyileşme süreci çok kısadır.

Saydam olan göz merceğinin şeffaflığını yitirerek bulanık görmeye neden olmasıdır. Göze perde inmesi olarak da bilinen kataraktın biomikroskopik muayene ile teşhisi konur. Katarakt oluşmaya başladıktan sonra hastalığı engelleyecek ya da ilerlemesini durduracak medikal tedavi yoktur. Tek tedavi ameliyattır. Yetişkin hastaların dışında bebeklerde oluşan katarakt belirtisi göz bebeğinin ortasında beyazlık ve şaşılıktır.

Katarakt ameliyat için hangi mercek uygun?

Katarakt ameliyatı olmuş her hasta uzağı gözlüksüz net görür; yakını görmede gözlüğe ihtiyaç duyar. Eğer yakın gözlük de kullanmak istemiyorsa akıllı mercekleri tercih etmelidir. Bu şekilde ömrünün sonuna kadar tüm mesafeleri gözlüksüz net görür, hastanın gözlük kullanmasına gerek kalmaz.

Astigmatınız var ve aynı zamanda katarakt ameliyat olacaksınız, bu ameliyatla gözlüklerden de kurtulmak istiyorsanız Toric Trifokal yani astigmatizmayı düzelten merceklerin kullanılması uygundur. Bu sayede ameliyat sonrası gözlük kullanılmasına gerek kalmaz, gözlüklerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Katarakt ameliyatı öncesi ne gibi hazırlıklar gerekir?

Lokal anestezi altında yapılan katarakt cerrahilerinde hastalar ameliyat sonrası rahatlıkla kendileri taburcu olabilmektedir. Fakat  tek gözünüz bandajla kapalı olacağından yanınızda bir refakatçi bulundurmanız size yardımcı olması açısından yararınıza olacaktır. Ameliyat öncesi gözünüze birtakım damlalar damlatılacağı için göz bebeğinizin büyümesi sağlanacaktır.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer? Ameliyat sırasında ağrı olacak mı?

Katarakt ameliyatı yaklaşık 15-20 dakika sürer. Anestezik göz damlalarıyla göz uyuşturulacağı için hastalar herhangi bir ağrı, sızı hissetmezler.

Katarakt ameliyatının olacağı gün neler ile karşılaşacağım?

15-20 dakika süren katarakt operasyonu öncesi göz bebeği büyütülür, ameliyat esnasında anestezik göz damlalarıyla göz uyuşturulur. Reçetedeki ilaçların kullanımı izah edildikten sonra tek göz bandajlı şekilde hastalar taburcu edilir.

Katarakt ameliyatı için ameliyathaneye indiğimde beni neler bekliyor? Katarakt ameliyatında hasta uyutulur mu?

Lokal anestezi altında yapılan katarakt cerrahilerinde hastaların uyutulmasına gerek yoktur. Hastanın durumuna göre rahatlamasına yardımcı olacak bir sakinleştirici verilebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası gözlük kullanılır mı?

Ameliyat öncesinde göze takılacak mercek numarası biometri denilen özel ölçüm cihazlarıyla hesaplanarak, hastanın ameliyattan sonra uzağı gözlüksüz olarak net görmesi sağlanmaya çalışılır. Hastaların genellikle ameliyattan sonra uzak için daha düşük numaralı olmak üzere, yakın gözlük kullanmaları gerekebilir. Ameliyat sonrası gözlük genellikle ameliyatın birinci ayı dolduğu zaman verilir.

Fakat hasta gözlük de kullanmak istemiyorsa akıllı mercekleri tercih etmelidir. Bu şekilde ömrünün sonuna kadar tüm mesafeleri gözlüksüz net görür, hastanın gözlük kullanmasına gerek kalmaz.

Katarakt ameliyattan sonra ağrı olur mu?

Katarakt ameliyatı sonrasında bir ağrı olmaz ancak yanma, batma sulanma olabilir.  Bu sıkıntılar ameliyatın normal sürecidir ve birkaç gün içerisinde azalır.

Katarakt ameliyat sonrasında yapmam gerekenler nelerdir?

Ameliyat sonrası günlük aktivitelerinize başlayabilir, kitap, dergi vs. okuyabilirsiniz. İlk hafta göze su değdirilmemesi kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Banyo yapılacaksa boyundan aşağısı veya başı geriye eğmek suretiyle kirli sular göze gelmeyecek şekilde saçlar yıkanabilir. Direkt göze su çarpmadan yüz yıkanabilir.

Katarakt ameliyat sonrası kontroller ne sıklıkta olur?

Ameliyattan sonraki ilk gün, 3. gün ve 3 hafta kontrolleriniz yapılarak, ilaçlarınız düzenlenecektir. Hekiminiz tarafından takibiniz yapılacaktır.

Ameliyat sonrası günlük aktivitelerinize başlayabilir, okuyabilirsiniz. İlk hafta göze su değdirilmemesi kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Kişisel temizlik için hasta banyo yapacak ise dikkat etmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır; boyunda aşağısı ve başı öne eğerek kirli suyun göze temasından kaçınarak saçlar yıkanabilir. Direkt gözünüze su çarpmadan yüz yıkanabilir.

Katarakt ameliyatı riskli mi?

Her göz ameliyatında olduğu gibi katarakt cerrahisi de riskler taşımaktadır. Risk barındırmasına rağmen ameliyatlardaki başarı oranı çok yüksektir. Günümüz teknolojileriyle katarakt cerrahisi yöntemleri gelişmiş olup, dikiş atılmadan yapılmaktadır. Uzman bir cerrahın yaptığı katarakt ameliyatı sonrası ağrı hissetmeden hasta günlük yaşamına rahatlıkla dönebilir.

Katarakt ameliyatı fiyatları 2023

Katarakt ameliyatı fiyatları günümüzde kullanılacak model ve markaya göre değişiklik göstermektedir. Hastaların ameliyat sonrası isteğine, tabi ki gözün durumuna göre kullanılacak olan lense ve uygulanacak olan tedaviye göre değişiklik gösterilebilmektedir.

Lens fiyatları hastanın göz yapısına ve kullanılacak göz içi lensin markasına göre değişkenlik göstermektedir. Göz muayeneniz ve lens için gerekli ölçümler yapıldıktan sonra göz yapınıza uygun göz içi lensin belirlenmesiyle fiyat belirlenmektedir.